Przemieszczanie się między kontynentami jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Portfele w zachodnich społeczeństwach stają się coraz zasobniejsze i w związku z tym częściej niż kiedykolwiek planujemy nasze urlopy poza granicami kraju. Nie zawsze jednak wiąże się to z przemyślaną decyzją, przez co turystom zdarza się napotykać na różnego rodzaju kłopoty. Ryzyko nieprzyjemnych sytuacji można zminimalizować poprzez uważne zaplanowanie wycieczki.

Pierwszą, najważniejszą rzeczą powinno być zdobycie wszystkich najważniejszych informacji na temat miejsca docelowego. Powinna nas interesować zarówno panująca w nim kultura jak i sytuacja społeczno-polityczna. Niestety, w niektórych krajach podróże na własną rękę są bardzo ryzykowne. Bez obycia i znajomości zwyczajów rozsądek podpowiada, żeby skorzystać raczej z oferty biura turystycznego - a przecież wycieczka zorganizowana wcale nie musi być nudna. Oferty biur są bardzo zróżnicowane i bez względu na cel, każdy znajdzie coś dla siebie. Pod okiem doświadczonego przewodnika będziemy bezpieczniejsi oraz sprawniej zwiedzimy najważniejsze atrakcje turystyczne. O czym nie powinien zapominać żaden podróżnik czy turysta to odpowiednie ubezpieczenie. Wypadki mogą się zdarzyć zawsze i wszędzie, dlatego warto zadbać, aby w razie konieczności leczenia za granicą nie mieć problemów z pokryciem kosztów.

Należy pamiętać też, że co kraj to obyczaj i niektóre zachowania uchodzące w rodzinnych stronach za normalne, mogą spotkać się z negatywnym odbiorem przez ludność miejscową. Czy jesteśmy w danym kraju tylko biznesowo czy też interesuje nas zwiedzanie zabytków, każdy turysta jest gościem i powinien respektować zasady gospodarza. Nie tylko świadczy to o kulturze osobistej podróżnika, ale pozwala również na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji oraz nieporozumień.

Choć spontaniczne wypady na drugi koniec świata kuszą swoim romantyzmem, należy pamiętać, że dobry plan nie wyklucza przeżywania przygód. Świadome podróżowanie nie tylko pozwoli poradzić sobie bez frustracji w różnych nieprzewidzianych sytuacjach, ale sprawi też, że swoje podróże będziemy wspominać z przyjemnością.